LiveGliding

Leeton, NSW31 entrants2021-12-28 to 2022-01-05view entries & details
DDSC18 entrants2021-04-02 to 2021-04-11view entries & details
Stonefield, SA8 entrants2021-02-27 to 2021-03-08view entries & details
Leeton, NSW14 entrants2020-12-28 to 2021-01-05view entries & details
Kingaroy20 entrants2020-10-04 to 2020-10-11view entries & details
DDSC - Club14 entrants2020-09-25 to 2020-10-02view entries & details
DDSC - Sports5 entrants2020-09-25 to 2020-10-02view entries & details
Kingaroy, QLD13 entrants2020-03-20 to 2020-03-22view entries & details
Stonefield, SA9 entrants2020-02-28 to 2020-03-09view entries & details
Leeton19 entrants2019-12-28 to 2020-01-04view entries & details
Leeton Open7 entrants2019-12-28 to 2020-01-04view entries & details
NZ Club Class SGP7 entrants2019-12-27 to 2019-12-31view entries & details

LiveGliding - Leeton, NSW

Entrants

Name Reg / Contest ID Handicap Type Waiting List Paid?
Adam Webb W1 1.25 Standard Cirrus
Alex Wallis VAW 0.715 Standard Libelle
Andrew Maddocks A 1 Hornet
Angus Stewart CI 1.01 Open Cirrus
Caleb White MI 0.97 Club Libelle
Charles Durham MR 1 Hornet
Charlie I'Anson GEJ 1 Standard Cirrus
Christian Streifeneder EU 0.98 Standard Libelle
Darren Underwood CT 0.98 Standard Libelle
Jack Hart 0 Haven't worked it out yet
Jenny Ganderton GA 1 Standard Cirrus
Jenny Thompson KJ 1 Hornet Entry Paid
Joris Vainius Unsure 0 Haven't worked it out yet
Justin Couch IZX 1.01 Jantar Standard 2
Kevin Roden IZT 1.01 Jantar Standard 2
Leonie Furze BL 0.98 Standard Libelle
Lisa Trotter Unsure 0 Haven't worked it out yet
Mike Maddocks EG 1 DG-100
Nathan Johnson Unsure 0 Haven't worked it out yet
Nick Gilbert C2 1 Standard Cirrus Entry Paid
Paul Schlusser XYY 0.98 ASW-15B
Peter Trotter Unsure 0 Haven't worked it out yet
Peter/Steve Cesco GZ 0.98 Standard Libelle
Reuben Lane ME 1 DG-100
Robbie Bull GBN 0.98 Standard Libelle
Sarah Thompson IIW 1.01 Jantar Standard 2 Entry Paid
Scott Lennon 0.98 Standard Libelle
Steve Jinks 1 Standard Cirrus
Tom Jamieson Unsure 0 Haven't worked it out yet
Tommy Kalsbeek LB 0.98 Standard Libelle
Zenon Bussenschutt Unsure 0 Haven't worked it out yet

Contest Parameters

Start Date End Date Split Threshold Max Points group a Max Points group b Winner's Bonus group a Winner's Bonus group b Handicap Range Allowed
2021-12-28 2022-01-05 16 10 10 1 1 0 - 0

LiveGliding - DDSC

Entrants

Name Reg / Contest ID Handicap Type Waiting List Paid?
Aaron Stroop 29 1.135 ASG-29e
Codling/Flood JT 1.115 ASW-27
Damien Gates TX 1.07 Mosquito
Daryl Speight DZ 1.065 Discus B
David Griffin JSR 1.085 Duo Discus
David Nash 77 1.065 Discus B
Jenny Thompson J7 1.135 ASG-29e
Jeremy Thompson GGU 0.935 Club Libelle
Jo Davis IIC 1.08 ASW-20
Kevin White KYX 1 Jantar Standard
Leonie Furze GZW 1.065 Discus B
Mike Sabin FF 1.195 Nimbus 3T
Nat Schuster FQM 1 Hornet
Peter Brunton KYF 1.08 ASW-20
Richard Hoskings KO 1.08 ASW-20
Sarah Thompson GTY 0.91 ASK-21
Team Boonah UIY 0.95 Twin Astir
Team DDSC RL GRL 1.085 Duo Discus

Contest Parameters

Start Date End Date Split Threshold Max Points group a Max Points group b Winner's Bonus group a Winner's Bonus group b Handicap Range Allowed
2021-04-02 2021-04-11 25 10 7 1 1 0 - 0

LiveGliding - Stonefield, SA

Entrants

Name Reg / Contest ID Handicap Type Waiting List Paid?
Alex Wallis VAW 0.985 Standard Libelle
Craig Vinall VNL 1.153 ASG-29e
Derek Spencer (Coaching) VU 1.055 Janus
Heath L'Estrange TX 0.98 Standard Libelle
Leigh Stokes OTN 1.08 ASW-20
Peter Cesco GZ 0.985 Standard Libelle
Sam Woods KYR 0.98 Astir CS 77
Sidney Nankivell WUD 1.07 LS3

Contest Parameters

Start Date End Date Split Threshold Max Points group a Max Points group b Winner's Bonus group a Winner's Bonus group b Handicap Range Allowed
2021-02-27 2021-03-08 15 10 10 1 1 0 - 0

LiveGliding - Leeton, NSW

Entrants

Name Reg / Contest ID Handicap Type Waiting List Paid?
Alex Wallis AW 0.98 Standard Libelle
Angus Stewart ZXV 1.01 Open Cirrus
Charles Durham MR 1 Hornet
Charlie Ianson 13 1 Standard Cirrus
Christian Streifeneder EU 0.98 Standard Libelle
Darren Underwood CT 0.98 Standard Libelle
Jenny Thompson KJ 1 Hornet
Justin Couch IZX 1.01 Jantar Standard 2
Nick Gilbert C2 1 Standard Cirrus
Reuben Lane ME 1 DG-100
Robert Bull BN 0.98 Standard Libelle
Sarah Thompson IIW 1.01 Jantar Standard 2
Scott Lennon CK 0.98 Standard Libelle
Tommy Kalsbeek LB 0.98 Standard Libelle

Contest Parameters

Start Date End Date Split Threshold Max Points group a Max Points group b Winner's Bonus group a Winner's Bonus group b Handicap Range Allowed
2020-12-28 2021-01-05 16 10 10 1 1 0 - 0

LiveGliding - Kingaroy

Entrants

Name Reg / Contest ID Handicap Type Waiting List Paid?
Adam Woolley KDX 1.01 Duo Discus
Al Sim FQV 0.99 LS-3
Andrew Georgeson HS 1.075 ASG-29 18m
David Jansen GG 1.01 LS-8 15m
Jim Crowhurst 41 0.995 ASW 20A
John Buchanan G1 1.03 Ventus 2 15m
Kim Houghton Q2 0.99 LS-3
Lisa Trotter LT 1.01 LS-8 15m
Mark Chambers MC 0.98 Mosquito
Milan Sejka VSL 1.01 LS-8 15m
Pete O'Donnell 22 1.05 ASW 22
Peter Trotter P1 1.01 LS-8 15m
Ray Stewart S5 1.03 JS3-15
Ross McLean XKD 0.99 Discus CS
Ross Whittle FY 0.99 Discus CS
Simon Rammelt FQA 0.98 Mini Nimbus
Steve Evans 5E 1.075 ASG-29 18m
Steve McMahon XHC 1.01 ASW-20
Tim Hood KYX 0.96 Jantar
Todd Edwards TE 0.99 LS-3

Contest Parameters

Start Date End Date Split Threshold Max Points group a Max Points group b Winner's Bonus group a Winner's Bonus group b Handicap Range Allowed
2020-10-04 2020-10-11 30 10 10 1 1 0 - 0

LiveGliding - DDSC - Club

Entrants

Name Reg / Contest ID Handicap Type Waiting List Paid?
Brian Gilby ZAI 1.07 304c
Damien Gates TX 1.07 Mosquito
Daryl Speight XQM 1.065 Discus B
David Griffin JSR 1.085 Duo Discus
David Nash 77 1.065 Discus B
Jo Davis IIC 1.08 ASW-20
Natan'El Schuster XJF 1.01 Jantar Standard 3
Peter Brunton KYF 1.08 ASW-20
Richard Hoskings KO 1.08 ASW-20
Sarah Thompson IIW 1.01 Jantar Standard 2
TEAM NL NL 0.98 DG1001Club
TEAM RL RL 1.085 Duo Discus
Tyler McMahon OT 1.065 Discus B
Werner Strauss WL 1.01 ASW-19

Contest Parameters

Start Date End Date Split Threshold Max Points group a Max Points group b Winner's Bonus group a Winner's Bonus group b Handicap Range Allowed
2020-09-25 2020-10-02 20 20 1 1 1 0 - 0

LiveGliding - DDSC - Sports

Entrants

Name Reg / Contest ID Handicap Type Waiting List Paid?
Adam Woolley G1 1.03 Ventus 2 15m
David Jansen GG 1.01 LS-8 15m
Jenny Thompson J7 1.075 ASG-29 18m
Lisa Turner HS 1.03 ASW-27
Mike Codling JT 1.03 ASW-27

Contest Parameters

Start Date End Date Split Threshold Max Points group a Max Points group b Winner's Bonus group a Winner's Bonus group b Handicap Range Allowed
2020-09-25 2020-10-02 20 20 1 1 1 0 - 0

LiveGliding - Kingaroy, QLD

Entrants

Name Reg / Contest ID Handicap Type Waiting List Paid?
Andy Maddocks CC 1.01 LS-8 15m
Ben Loxton QT 0.935 Standard Cirrus
Chris Woolley VCX 1.07 Ventus 2CX 18m
Claire Scutter CC 1.01 LS-8 15m
Ivan Teese IT 1.075 ASG-29 18m
Jim Crowhurst 41 1.01 ASW-20
Kim Houghton Q2 0.99 LS-3
Lisa Trotter LT 1.01 LS-8 15m
Mark Dalton MD 1.01 ASW-20
Mike Maddocks MM 1.085 Ventus 3 - 18m
Ray Stewart S5 1.085 JS-3 18m
Ross Whittle FY 0.99 Discus CS
Todd Edwards TE 0.99 LS-3

Contest Parameters

Start Date End Date Split Threshold Max Points group a Max Points group b Winner's Bonus group a Winner's Bonus group b Handicap Range Allowed
2020-03-20 2020-03-22 20 10 10 1 1 0 - 0

LiveGliding - Stonefield, SA

Entrants

Name Reg / Contest ID Handicap Type Waiting List Paid?
Craig Vinall VNL 1.153 ASG-29e
Derek Spencer (Coaching) VU 1.055 Janus
Heath L'Estrange TX 0.98 Standard Libelle
Leigh Stokes OTN 1.08 ASW-20
Michael Scutter IZE 1.04 LS4
Peter Cesco GZ 0.98 Standard Libelle
Phillip Ritchie RY 1.07 Mosquito
Sam Woods KYR 0.98 Astir CS 77
Sidney Nankivell WUD 1.07 LS3

Contest Parameters

Start Date End Date Split Threshold Max Points group a Max Points group b Winner's Bonus group a Winner's Bonus group b Handicap Range Allowed
2020-02-28 2020-03-09 20 10 10 1 1 0 - 0

LiveGliding - Leeton

Entrants

Name Reg / Contest ID Handicap Type Waiting List Paid?
Alexander Wallis VAW 0.98 Standard Libelle
Angus Stewart ZXV 1.01 Open Cirrus
Armin Kruger GMV 1 Hornet
Ben Loxton QT 1 Standard Cirrus
Charles Durham MR 1 Hornet
Christian Streifeneder EU 0.98 Standard Libelle
David Hofman EY 1 Hornet
Jack Hart OR 1 Standard Cirrus
Kevin Roden IZT 1.01 Jantar Standard 2
Leigh Stokes KYR 0.97 Astir CS / 77
Nick Gilbert ME 1 DG-100
Pete Cesco GZ 0.98 Standard Libelle
Reuben Lane A 1 Hornet
Robbie Bull BN 0.98 Standard Libelle
Scott Lennon CK 0.98 Standard Libelle
Steve Coulton GY 0.98 Standard Libelle
Steve Jinks ON 1 Standard Cirrus
Todd Sandercock AU 1 Hornet
Tommy Kalsbeek LB 0.98 Standard Libelle

Contest Parameters

Start Date End Date Split Threshold Max Points group a Max Points group b Winner's Bonus group a Winner's Bonus group b Handicap Range Allowed
2019-12-28 2020-01-04 13 10 7 1 1 0 - 0

LiveGliding - Leeton Open

Entrants

Name Reg / Contest ID Handicap Type Waiting List Paid?
Ashley Boyle OJ 1.01 Nimbus 2
Charlie I'Anson AW 1.02 Nimbus 2C
Horton Stauss DNC 1.01 DG-1001
John Orton CV 1 Duo Discus
Lampard Nugent RL 1 Duo Discus
Mike Durrant OD 0.99 Jantar 1
Patrick Dunn XX 0.985 Kestrel 17

Contest Parameters

Start Date End Date Split Threshold Max Points group a Max Points group b Winner's Bonus group a Winner's Bonus group b Handicap Range Allowed
2019-12-28 2020-01-04 12 10 0 1 0 0 - 0

LiveGliding - NZ Club Class SGP

Entrants

Name Reg / Contest ID Handicap Type Waiting List Paid?
Dave Moody ZK-GZD 0.98 SZD-55
David Johnson ZK-GRA 1 ASW 20
Derek Shipley ZK-GML 0.93 Std Jantar
Steve Care ZK-GVC 0.98 ASW 20F
Tim Bromhead ZK-GBA 0.965 DG 300
Tony Davies ZK-GXP 0.985 Discus (W)
Trace Austin ZK-GNM 0.985 Discus (W)

Contest Parameters

Start Date End Date Split Threshold Max Points group a Max Points group b Winner's Bonus group a Winner's Bonus group b Handicap Range Allowed
2019-12-27 2019-12-31 20 10 0 1 0 0 - 0

LiveGliding - Temora - Club

Entrants

Name Reg / Contest ID Handicap Type Waiting List Paid?
Allan Phelps WK 1.05 PIK-20D
Bernie Baer AH 1.01 LS1f
Jenny Ganderton KW 1.07 Mosquito
John Trezise XJG 1.095 ASW-24
Les Kinsley CK 0.98 Standard Libelle
Mark Barnfield 55 1.07 SZD-55
Robert Smits BM 1.04 LS4
Ross Whittle FY 1.065 Discus B
Tim Causer UKB 1.095 ASW-24

Contest Parameters

Start Date End Date Split Threshold Max Points group a Max Points group b Winner's Bonus group a Winner's Bonus group b Handicap Range Allowed
2019-11-30 2019-12-07 16 10 0 1 0 0 - 0

LiveGliding - Temora - 18m Open

Entrants

Name Reg / Contest ID Handicap Type Waiting List Paid?
Aaron Stroop FIG 1.05 Arcus M
Brian DuRieu LQ 1.07 LS10
Catherine Conway XZ 1.01 Discus 2
Chris Becek XKB 1.04 ASH-26E
David Pietsch ZZ 1.075 JS-1 18m
Don Woodward DW 1.075 ASG-29 18m
Ed Marel 31 1.09 ASH-31Mi
Geoff Brown UKG 1.075 JS-1 18m
Jacques Graells K1 1.075 JS-1 18m
Kerrie Claffey T1 1.075 ASG-29 18m
Nick Singer F1 1.075 JS-1 18m
Scott Lennon LSL 1.01 LS-8 15m
Terry Cubley N2 1.07 Ventus 2CX 18m

Contest Parameters

Start Date End Date Split Threshold Max Points group a Max Points group b Winner's Bonus group a Winner's Bonus group b Handicap Range Allowed
2019-11-30 2019-12-07 20 10 7 1 1 0 - 0

LiveGliding - DDSC - Club Class

Entrants

Name Reg / Contest ID Handicap Type Waiting List Paid?
David Nash 77 1.061
DDSC Juniors RL 1.075
Jo Davis IIC 1.08
Kerrie Claffey GJ 1.05
Lillienne Gould XJF 0.997
Richard Hoskings KO 1.079
Ross Whittle FY 1.055
Werner Strauss KYY 0.974

Contest Parameters

Start Date End Date Split Threshold Max Points group a Max Points group b Winner's Bonus group a Winner's Bonus group b Handicap Range Allowed
2019-09-21 2019-09-28 20 10 10 1 1 0 - 0

LiveGliding - DDSC - Sports Class

Entrants

Name Reg / Contest ID Handicap Type Waiting List Paid?
Adam Woolley KDX 1.084
Ailsa McMillan OG 1.156
Brian DuRieu LQ 1.145
Geoff Brown UKG 1.202
Jenny Thompson J7 1.134
Mike Codling JT 1.11
Mike Sabin FF 1.192
Robert Hart XY 1.25
Steven Evans 5E 1.157

Contest Parameters

Start Date End Date Split Threshold Max Points group a Max Points group b Winner's Bonus group a Winner's Bonus group b Handicap Range Allowed
2019-09-21 2019-09-28 20 10 10 1 1 0 - 0

LiveGliding - Stonefield

Entrants

Name Reg / Contest ID Handicap Type Waiting List Paid?
AUGC Coaching VU 1.055 Janus B
Ben Carter KYR 0.98 Astir CS 77
Catherine Conway KRJ 1.157 Ventus 2CXT
Craig Vinall VNL 1.152 ASG-29E
Leigh Stokes OTN 1.076 ASW-20CL
Peter Temple PT 1.125 ASG-29
Sid Nankivell WUD 1.073 LS-3

Contest Parameters

Start Date End Date Split Threshold Max Points group a Max Points group b Winner's Bonus group a Winner's Bonus group b Handicap Range Allowed
2019-03-09 2019-03-17 20 10 7 1 1 0 - 0

LiveGliding - Leeton

Entrants

Name Reg / Contest ID Handicap Type Waiting List Paid?
Adam I'Anson C 1 Standard Cirrus
Adam Webb W1 1 Standard Cirrus
Alex Wallis VAW 0.98 Standard Libelle Entry Paid
Andrew Horton HNI 1.01 Jantar Standard 3 Entry Paid
Andrew Maddocks AA 1 Hornet
Andrew Simpson IZY 1.01 Jantar Standard 2
Angus Stewart CI 1.01 Open Cirrus Entry Paid
Armin Kruger MR 1 Hornet Entry Paid
Ben Hughes BN 0.98 Standard Libelle Entry Paid
Ben Loxton QT 1 Standard Cirrus Entry Paid
Bernie Baer AH 1.01 LS-1f Entry Paid
Caleb White SU 0.98 Standard Libelle Entry Paid
Christian Streifeneder GW 0.98 Standard Libelle
Claire Scutter SM 1 Standard Cirrus Entry Paid
David Collins ZAF 0.99 Phoebus C Entry Paid
David Meredith ZT 1.01 Jantar Standard 2 Entry Paid
Eric Stauss ZS 0.98 Standard Libelle Entry Paid
Finn Sleigh C2 1 Standard Cirrus Entry Paid
Greg Schmidt KYX 1 Jantar Standard Entry Paid
Heath L’Estrange TX 0.98 Standard Libelle Entry Paid
Justin Couch IZX 1.01 Jantar Standard 2 Entry Paid
Kevin Roden IZT 1.01 Jantar Standard 2 Entry Paid
Leigh Stokes KYR 0.98 Astir CS / 77 Entry Paid
Lumpy Paterson OQ 1 Standard Cirrus Entry Paid
Mike Maddocks MM 1 Standard Cirrus Entry Paid
Nick Gilbert ME 1 DG-100
Peter Cesco GZ 0.98 Standard Libelle Entry Paid
Philip Ritchie MV 1 Hornet Entry Paid
Reuben Lane MF 1.01 LS-1f
Scott Lennon CK 0.98 Standard Libelle Entry Paid
Steve Coulton GY 0.98 Standard Libelle Entry Paid
Steve Jinks GON 1 Standard Cirrus Entry Paid
Todd Sandercock AU 1 Hornet Entry Paid
Tommy Kalsbeek LB 0.98 Standard Libelle Entry Paid
Tony Condon EG 1 DG-100 Entry Paid

Contest Parameters

Start Date End Date Split Threshold Max Points group a Max Points group b Winner's Bonus group a Winner's Bonus group b Handicap Range Allowed
2018-12-27 2019-01-06 13 10 7 1 1 0 - 0

LiveGliding - Narromine Test

Entrants

Name Reg / Contest ID Handicap Type Waiting List Paid?
Cath Conway KRJ 1.075 ASG-29 18m
Frank Turner VCX 1.075 ASG-29 18m
John Orton ZDW 1.075 ASG-29 18m
Lumpy Paterson LP 1.075 ASG-29 18m

Contest Parameters

Start Date End Date Split Threshold Max Points group a Max Points group b Winner's Bonus group a Winner's Bonus group b Handicap Range Allowed
2018-12-06 2018-12-07 10 10 5 1 1 0 - 0

LiveGliding - Kingaroy

Entrants

Name Reg / Contest ID Handicap Type Waiting List Paid?
Adam Woolley G1 1.03 Ventus 2 15m
Al Sim FQV 0.99 LS-3 Entry Paid
Alan Belworthy GG 1.01 LS-8 15m
Claire and Andy CC 1.01 LS-8 15m
Darryl Hansen XKD 0.99 Discus CS
Jenny Ganderton KW 0.98 Mosquito
Jo Davis IIC 0.95 ASW-20
Justin Sinclair GJ 0.99 SZD-55
Kerrie Claffey T0 1.01 ASW-28
Kim Houghton Q2 0.99 LS-3 Entry Paid
Lisa Trotter LT 1.01 LS-8 15m
Mark Dalton MD 1.01 ASW-20
Mike Codling JT 1.03 ASW-27
Mike Sabin WVF 0.98 PIK-20B
Peter Trotter P1 1.01 LS-8 15m
Ross McLean WB 1.01 LS-8 15m
Steve McMahon GZO 0.98 Mosquito
Todd Edwards TE 0.99 LS-3

Contest Parameters

Start Date End Date Split Threshold Max Points group a Max Points group b Winner's Bonus group a Winner's Bonus group b Handicap Range Allowed
2018-09-29 2018-10-06 20 10 0 1 0 0 - 0

LiveGliding - Kingaroy

Entrants

Name Reg / Contest ID Handicap Type Waiting List Paid?
Andrew Georgeson AG 1.075 JS-1 18m
Brad Edwards 1B 1.085 JS-3 18m
Brian DuRieu LQ 1.07 LS10
Frank Turner CX 1.07 Ventus 2CX 18m
Greg Kolb XGK 1.07 Ventus 2CX 18m
Ivan Teese DIT 1.075 ASG-29 18m
Lumpy Paterson LP 1.085 JS-3 18m
Peter ODonnell KDX 1.085 Duo Discus
Robert Hart XY 1.075 Nimbus 4DM
Steven Evans 4D 1.075 ASG-29 18m

Contest Parameters

Start Date End Date Split Threshold Max Points group a Max Points group b Winner's Bonus group a Winner's Bonus group b Handicap Range Allowed
2018-09-29 2018-10-06 20 10 0 1 0 0 - 0

Past Events

Temora - Club9 entrants2019-11-30 to 2019-12-07view entries & details
Temora - 18m Open13 entrants2019-11-30 to 2019-12-07view entries & details
DDSC - Club Class8 entrants2019-09-21 to 2019-09-28view entries & details
DDSC - Sports Class9 entrants2019-09-21 to 2019-09-28view entries & details
Stonefield7 entrants2019-03-09 to 2019-03-17view entries & details
Leeton35 entrants2018-12-27 to 2019-01-06view entries & details
Narromine Test4 entrants2018-12-06 to 2018-12-07view entries & details
Kingaroy18 entrants2018-09-29 to 2018-10-06view entries & details
Kingaroy10 entrants2018-09-29 to 2018-10-06view entries & details